Otvírák CORKY - (vzduchová pumpička)

- Již nikdy zalomená zátka
- již nikdy rozdrolená zátka
- nikdy nepříjemný pocit drobků korku v ústech
Vinná nálevka - Drop Stop

nálevka zabraňující ukápnutí a stékání vína

Výborná pomůcka usnadňující nalévání vína, zabraňující ukápnutí a vzniku skvrn na ubruse a stékání vína po hrdle láhve.
Nákup vína

Kde a za kolik
Vedle nemnoha specializovaných prodejen lze na širší nabídku narazit příležitostně i v běžných obchodech nebo supermarketech, kde ovšem z pochopitelných důvodů obyčejně preferují vína nejlevnějších kategorií. V ceně vína je spotřební daň, DPH a vysoké clo, a víno někdo přivezl z daleka a ještě předtím někdo jiný jej ošetřoval, sklízel, zpracoval, láhvoval a skladoval a všechno to stálo nějaké peníze. Jestli po tom všem máte před sebou láhev zahraničního vína za 60 korun, pak si zkuste představit cenu výchozí suroviny, jeho jakost ....
Kým si nechat poradit
Sommeliér je osobnost, která má za úkol doporučit hostům víno v souladu s jejich vkusem a jídlem, které si vybrali. Sommeliér by měl být dokonalým znalcem vín, měl by být nápomocný plně nákupu vín nebo při sestavování seznamu vín. Měl by vědět, co je na skladě a jaké dodávky obohatily restaurační vinotéky. Vína by měl soustavně kontrolovat. U méně běžných vín by měl znát chuťovou stránku vína.
Láhve
Slušné víno, dbalé své pověsti, se vyskytuje v lahvích o obsahu 0,7 nebo 0,75 l, popřípadě v láhvích, jejichž obsah je násobkem této hodnoty (např. 0,35 l nebo tzv. Magnum 1,5 l). Tvary lahví jsou pestré, avšak výrobci jednotlivých oblastí se s větším či menším úspěchem snaží ztotožnit svá vína s určitým tvarem láhve. Etiketa neboli viněta je při nákupu základní orientační pomůckou. Vždy by na ní měla být identifikace vína - jméno oblasti nebo odrůdy, obsah, množství alkoholu a výrobce resp. obchodník.
Ročník vína
Je jedním z elementárních údajů. Rozumí se jím rok sklizně, nikoli rok lahvování vína, ten bývá někdy pro zmatení uváděn rovněž. Postrádá-li láhev informaci o ročníku, ponechte ji svému osudu. Pravděpodobnost, že je v ní něco nekalého, se velmi zvyšuje.
Zátky
Dnes kromě korkových zátek najdeme u vín i zátky plastové. V kvalitě použitého korku bývají obrovské rozdíly. Není dnes totiž pro vinaře jednoduché získat špičkový materiál, produkce korku je omezená. Solidní zátka by měla být dosti dlouhá a mít minimum prasklin. Obdobně kvalita prvních plastových zátek byla špatná, vývoj však šel kupředu a dnešní  si v mnohém nezadají se zátkami korkovými, hlavně co se týče způsovených vad vína. Kvalitní plastovou zátkou dnes vinaři řeší hlavně u bílých vín tzv. "korkové víno" což je pachuť zatuchliny, kterou způsobuje látka TCA (2,4,6-trichloranisol). Tato vada způsobuje 5-7% ztrát na víně
Skladování vína

Skladování lahvových vín
Láhvová vína se mají skladovat při teplotách 10-13°C v čistých a suchých, spoře osvětlených místnostech. Nikdy se nemají skladovat na přímém slunečním světle. Láhve uzavřené korkovými zátkami je nutno skladovat naležato, aby korek zůstal stále vlhký.Pokud skladujeme láhve uzavřené korkovými zátkami na stojato, korek vysychá a vzniklými póry může do láhve vnikat, zvláště při změnách teplot, vzduch, který působí nepříznivě na jakost vína a může zavinit i infikování vína octovými baktériemi. Láhve se při skladování mají ponechat v klidu, aby se zbytečně nenarušovaly vazby jemných buketních látek. V zásadě se nemají láhve s vínem zbytečně přemisťovat.
Zrání vína
Správně skladovat víno je hodně důležité v případě, že si chcete ponechat své oblíbené víno delší dobu. Přitom se pomalu i u nás začíná prosazovat to, co je v zahraničí běžné - nakoupit si kvalitní vína v době, kdy jsou mladá a relativně levná, pak si je doma uskladnit a nechat vyzrát. Klasický sklep je pro skladování ideální.
Teplota
Hraje při skladování vína rozhodující roli. Optimální teplota pro uskladnění vín je kolem 11-12 stupňů, ale přijatelné je rozpětí o několik stupňů širší. Při vyšší teplotě vyzrává víno rychleji, než by mělo a změna chemických procesů může negativně víno ovlivnit. Větší zlo než vysoká teplota je ovšem teplota nízká a zlem největším je pak střídání teplot.
Opravdu zodpovědně lze víno skladovat jen ve vhodném sklepě a nebo ve speciálních klimatizovaných skříních, které jsou na trhu k dostání a jsou určeny pro používání v běžných bytech.
Krátkodobě lze víno (bílé a lehké červené) skladovat i v horních částech chladničky. Tam lze totiž nastavit kolem 10-11 stupňů. Pro dlouhodobé skladování je toto řešení nepoužitelné kvůli nedostatečné vlhkosti v chladničce. Těžší červené víno pak můžete skladovat krátkodobě u chladnější zdi ve stojánku na zemi, kde je teplota o několik stupňů nižší než uprostřed místnosti.
Vlhkost
Je důležitá neméně tak jako teplota. Optimální vlhkost je kolem 75 stupňů, ale přijatelná je v celém rozsahu od 60 do 80 stupňů. Vyšší vlhkost sice vínu příliš nevadí, dopřává však vzniku plísním jak na zátce pod kapslí, tak na etiketě. Větší riziko ovšem přináší sušší prostor, kde hrozí vyschnutí korku a následné celkové znehodnocení vína.
Světlo
Či spíše jeho absence, je pro uchovávání vína další nezbytný předpoklad. Jeho přítomnost totiž ovlivňuje chemické dění uvnitř vína a mění jeho chuťové vlastnosti. Přímé denní světlo je větším nepřítelem než umělé.
Poloha láhve
Má zásadní význam pro dlouhodobé skladování vína. Láhev musí ležet vždy tak, aby víno navlhčovalo korkovou zátku, jinak hrozí její seschnutí a následná oxidace a znehodnocení vína.
Podávání vína

Podávání vína je rituálem, který nepochybně dokáže požitek z pití vína umocnit, zrovna tak jako ho zcela degradovat. Je velký rozdíl, jestli Vaši hosté přijmou nabízené víno se svátečním pocitem mimořádného chuťového zážitku, nebo jestli jim stejné víno nalijete ve špatné teplotě do sklenek od hořčice. Neodmyslitelnou součástí jsou i doprovodné pokrmy, které můžou při špatné kombinaci chuť jinak dokonalého vína zcela zničit. Anebo povznést k dokonalé harmonii. To už právě záleží na Vás.
Zásada harmonie jídla a vína
Harmonie má být barevná - světlá jídla (rybí, drůbeží, telecí maso, světlé omáčky, čerstvé světlé sýry) se doprovázejí bílými víny v individuálním výběru podle úpravy jídla; a naopak tmavá masa a tmavé omáčky víny červenými.
Harmonie má být v aromatických látkách - k intenzivně aromatickému jídlu nemůžeme dát zcela neutrální víno, které by se vedle takového jídla ztratilo. Ale nesmí se aroma jídla a vína svou výrazností příliš tříštit, obojí má plynout v souznění. Harmonie se má dosáhnout v chuti tak, aby se jídlo a víno vzájemně doplňovaly.
Zásada stupňovaného prožitku volbou pořadí
Ani jídla ani k nim podávaná vína nemohou následovat bez ladu a skladu. Jídla se seřazují od lehkých pokrmů přes polévky k lehkým masům a pak následují těžší úpravy jídel, sýry a dezerty.
Právě tak musí být seřazena i vína - bílá, růžová, červená podle barvy. Mladá, nazrálá s lahvovou zralostí, archivní, podle stáří. Suchá, polosladká a sladká podle zbytkového cukru. Nižší jakosti, střední a nakonec význačné jakosti.
Teplota vín při podávání
Aby se víno uplatnilo v odpovídající jakosti, musí mít také správnou teplotu.
Šumivá vína se podávají zásadně velmi chladná mezi 5 až 7°C. Vínům bílým v závislosti na jejich plnosti, čím plnější, tím vyšší teplota, odpovídá teplotní rozmezí mezi 11 až 12°C pro vína mladá a 12 až 13°C pro vína vyzrálá. Sladká vína se musí vždy dobře vychladit, podobně jako vína šumivá. Pro vína růžová je vhodnější teplota mezi 12 až 15°C. Lehká červená vína vyniknou nejlépe při teplotě 12 až 15°C. Vyzrálá vína červená musí mít teplotu nejvyšší 14 až 18°C. Vína dezertní jako je Port nebo Madeira mají mít teplotu kolem 13 až 15°C.
Při degustaci se může podávat teplejší i bílé víno, aby byly zřetelnější jeho aromatické vlastnosti.
Potřebujete-li snížit teplotu vína před jeho podáváním, nevyhnete se vložení láhve na několik minut do mrazničky nebo chladničky. Vínu to neuškodí, ale opravdu jen krátce.
Příprava před otevřením
Jak dlouho před podáváním otevřít víno? Na odpovědi se neshodnou ani fundovaní znalci - některým vínům to prospěje, jiným ne. V obecné rovině se dá říci následující: aromatická bílá vína lze pít ihned po otevření. Suchá bílá vína lze otevřít a nechat půl hodiny až hodinu dýchat. Mladá červená vína lze pít ihned po otevření. Těžší červená vína lze otevřít a nechat 1/2 až 2 hodiny dýchat (podle charakteru a stáří vína). Stará červená vína dekantovat a ihned pít.
Otevírání vína
Po obřadném předvedení láhve, odstraníme nožem (na číšnické vývrtce bývá součástí) nebo speciálním odkrajovačem konec kapsle, uzavírající láhev. Některá archivní vína bývají zapečetěna voskem. Ten lze odstranit odříznutím, možná však budete muset s voskem zápasit. Jde to lépe, má-li nůž vroubkované ostří.
Vývrtku zavrtáme s citem, ne mnoho, aby vývrtka neprošla zátkou a části korku nenapadaly do vína, ale ani málo, aby se zátka nepřetrhla. Po vytažení zátky vyjměte ubrouskem případné kousky korku z hrdla láhve a následně ji otřete bílou utěrkou. Chcete-li být dokonalí, otřete ještě vnitřní část hrdla boční stěnou zátky, pro případ, že by na ní ulpěla vlákna z utěrky. Pak přičichněte k dolní části zátky-tj. té, která byla v kontaktu s vínem. Shledáte-li v její vůni cokoli podezřelého, víno nepoužijte.
Otevírání sektů
Před otevřením má být sekt správně vychlazený. Sekt postavte na stůl a odstraňte drátěný uzávěr neboli agrafu. Potom láhev se sektem uchopte, držte v mírně šikmé poloze a pokud možno se nad ní během další operace již nenaklánějte. Korkovou zátku potom jemným vikláním v sevřené dlani odstraňte tak, aby otevření nebylo doprovázeno téměř žádným zvukem.
Dekantování
Čili přelévání vína z láhve do karafy je specifickou činností, jenž je bezpodmínečně nutná u starších vín. U těch se časem vysráží třísloviny a barvivo a je nutno je od vína oddělit. Dekantovat lze ovšem i vína mladá a to tehdy, chcete-li víno provzdušnit nebo uvolnit nežádoucí rezidua fermentace. Před dekantováním je nutno víno přinesené ze sklepa nechat několik hodin stát, aby se sediment usadil. Drahá vína, vyžadující náležitou úctu, by naopak vůbec neměla měnit polohu - ve stejné, v jaké ležela ve sklepě, by měla být přinesena, vložena do stojánku nebo přístroje a otevřena. Samotné přelévání lze provést buď dekantovacím přístrojem, jenž dodává celému obřadu magické důstojnosti, nebo jednodušším (a levnějším) stojánkem s úchyty. Za láhví musí být umístěna svíčka, aby bylo možno pozorovat hrdlo láhve a dekantování ukončit ve chvíli, kdy k němu usazenina dostoupí. Nejjednodušší možností jak dekantovat, je držet láhev v ruce a opatrně přelévat. Nesmí se Vám ale zachvět ruka, jinak se kal rozvíří. Dekantujte pomalu a opatrně, aby se v hrdle láhve netvořily vzduchové bubliny.
Nalévání
Víno naléváme hostům jen do tenkostěnných nezdobených a nebroušených sklenek soudkovitého či tulipánového tvaru z průsvitného, čirého skla tak, abychom vínem zaplnili jen spodní třetinu sklenky. Potom může host vínem ve sklence zakroužit a vychutnat dobře aromatické látky vína. Naléváme pomalu, ne z výšky, ale těsně nad sklenicí. Červeného může být o něco více než bílého, u nějž ve sklenici dochází k rychlejšímu ohřívání. Nejprve ovšem nalijeme vždy trochu sobě, pro případ, že by ve vínu byly přes veškerou péči přeci jen kousky korku. Pak dál už podle bontonu.
Vždy při nalévání dalšího vína ohlásíme název a povíme zajímavé údaje o vínu, případně o jeho výrobci, a upozorníme na jeho přednosti.
Degustace
Při degustaci používáme své smysly k hodnocení vín takto:
zrakem - čistota, čirost
čichem - buket
chutí - harmoničnost, charakter
Zrak je prvním soudcem při ochutnávání vín. Zrakem posuzujeme stav, čistotu, barvu vína a u sektu a šampaňského šumivost, perlení. Víno zvolna naléváme po stěně sklenky asi do jedné třetiny. Zvedneme sklenku do výše očí, přibližujeme, vzdalujeme ji, zdvíháme, snižujeme, díváme se na víno zdola nahoru, shora dolů, sklenku nakláníme, lehce vínem zatočíme, dávajíce působit světelným paprskům tak, abychom získali správný dojem o stupni jakosti, o intenzitě barevnosti a svítivé hře odlesků. Čistota, čirost, jas, lesk, jiskra a krystal dokazují, že víno je zdravé; bývá také vyzrálé a na vzduchu trvanlivé. Prvním stupněm čirosti je víno jiskrné, zářící, lesknoucí se ve sklenici, krystalově jasné při ostrém světle. Zastíníme-li sklenku zezadu rukou a necháme-li působit světlo jen shora, poznáme tak ve víně i nejslabší zákal.
Potom dlouho vnímáme buket. Většinou však k vínu přivoníme pouze jednou. Až potom se napijeme. Víno válíme v ústech.
Pokud jsme s nabízeným vínem spokojeni, dáme souhlas, aby víno bylo rozlito ostatním hostům u stolu. První naléváme ženám, významným osobám, oslavencům. Poslední je vždy hostitel. Mnohdy je zvykem přes otevřené víno položit plátěný ubrousek. Při servírování červených vín láhev neomotáváme papírovým ubrouskem. Drobné kapce při nalévání vína zabráníme správným vytočením láhve, nebo vložením vinné nálevky ("Drop-stop").
Potřeby pro podávání vína

Sklenice
Ve které budete víno podávat, vypoví velmi mnoho o Vašem vztahu k vínu. Používáme tenkostěnných, bezbarvých, nebroušených sklenic s jemným okrajem, vždy pečlivě vymytých a suchých. Ve sklence s nožkou nestíní ruka barvu vína. Víno se v nich také, není-li to žádoucí, tak rychle nezahřívá teplem ruky.
Skleničky plníme jen do jedné třetiny, víno naléváme zvolna po stěně. Sklenička v pase nejširší a k ústí se zužující má, je-li do jedné třetiny naplněna, největší odparnou plochu. Tu dále zvětšíme tak, že kroužením vlhčíme vínem stěny sklenky, aby se lépe uvolnil buket.
Zašpičatěné dno u skleničky na sekt je nejen znamenitým ohniskem perlivosti, ale značná výška poháru nám dopřává sledovat jemnost perlení lépe než ve sklence válcovité nebo dokonce ploché šampaňské misce.
Jestliže chceme dostát vysokým nárokům, můžeme volit z mnoha typů uznávaných tvarů sklenic pro vína různých oblastí a různého stáří.
V praxi pak pro standardní situace vystačíme s jednou sklenkou, která splňuje základní požadavky na degustaci a je použitelná pro vína bílá i červená.
Vývrtka
Dobře poslouží klasická číšnická (pozor ale na kvalitu materiálu), téměř stoprocentní, ovšem méně elegantní je vývrtka dvouramenná, můžete použít velmi dobře fungující moderní vývrtky Screwpull z plastů. Existují též vývrtky založené na jiném principu, jako je stlačený vzduch, nebo otvírač ze dvou kovových pásků, účinný právě u zvlášť nepoddajných zátek.
Vakuová pumpička
Je vhodným pomocníkem k uchování rozpitého vína. Nastane situace, kdy máte chuť na dobré víno a celé ho nevypijete. Pumpička je v takové situaci jediným řešením, aby víno neztratilo mnoho ze svých kvalit a po několika dnech nebylo zcela jiné chuti než při otevření. Láhev se uzavře speciální zátkou a pumpičkou se vytvoří v prostoru mezi hladinou a zátkou vakuum, které do značné míry uchrání víno od postupující změny či zkázy.
Vinná nálevka "Drop Stop"
Výborná pomůcka usnadňující nalévání vína, zabraňující ukápnutí a vzniku skvrn na ubruse a stékání vína po hrdle láhve.
Jak se vlastně vinná nálevka "Drop Stop" používá?
Originalita nespočívá jenom v myšlence či designu, ale vše musí podtrhnout funkčnost výrobku a snadná manipulace. Mezi prsty nálevku stočíte a vsunete do láhve, po použití opláchnete vodou a schováte zpět na Vámi vybrané místo.
Copyright 2016 by "altWAY"    All Rights reserved    E-Mail: info@altway.cz